Presentació
Els premis CONNEXIÓ, simbolitzats per un disseny original basat en la representació d’una torre de telecomunicacions, s’atorguen anualment, des de l’any 2000, a empreses, entitats, projectes, iniciatives i persones que han destacat per la seva contribució al desenvolupament tecnològic, empresarial o social relacionat amb les telecomunicacions i les TIC en general.
El seu lliurament s’emmarca en l’acte anual de celebració de Feceminte del Dia Mundial de les Telecomunicacions*, DMT. que reuneix a empreses i institucions del sector de les telecomunicacions de Catalunya.
Es van atorgar per primera vegada el 26 de maig de l’any 2000 en el marc de cloenda del Congrés Europeu «BCN Meeting Connection» i de la commemoració del Dia Mundial de les Telecomunicacions.
Amb aquests premis Feceminte aposta per l’impuls de la qualitat i l’excel·lència, en un sector que avança vertiginosament i en el que cada vegada és més important mantenir unes quotes molt altes de professionalitat, d’innovació i de tracte humà.
*Des de 1968, la Unió Internacional de Telecomunicacions (UIT) el 17 de maig de cada any commemora l’aniversari de la signatura del primer Conveni Telegràfic Internacional i l’establiment de la Unió Internacional de Telecomunicacions com a Dia Mundial de les Telecomunicacions i al novembre de 2006 va decidir convertir aquesta celebració en el Dia Mundial de les Telecomunicacions i de la Societat de la Informació (la UIT és l’organisme especialitzat de les Nacions Unides encarregat de regular les telecomunicacions, a nivell internacional, entre les diferents administracions i empreses operadores).
Bases
Els premis CONNEXIÓ, atorgats per Feceminte anualment, es fan públics en la cerimònia de lliurament durant l’acte de celebració del Dia Mundial de les Telecomunicacions.
Les propostes de candidatures han de ser presentades o avalades exclusivament pels socis de Feceminte i s’han d’integrar en alguna de les categoríes detallades.
La Comissió Assessora, anomenada per la Junta directiva de Feceminte, valora les candidatures abans de presentar-les al Jurat.
Els premiats en l’edició anterior no poden ser designats, ni optar a cap categoria de convocatòria en curs.
El jurat, format per membres de la junta directiva de Feceminte i reconeguts professionals del sector TIC i del món empresarial i institucional, estudia les diferents candidatures presentades i atorga els premis d’acord al resultat de la deliberació i votació dels seus membres.
El nom dels guanyadors es faran públics en la cerimònia de lliurament dels premis.
Categories de la XX edició dels premis
Premi Connexió al Dinamisme Empresarial
Premi a una empresa associada pel seu compromís, trajectòria o dinamisme al llarg de l’últim any.
Premi Connexió a la Iniciativa Empresarial
Premi a una iniciativa o projecte empresarial, en l’àmbit tecnològic, econòmic o social, relacionat amb les telecomunicacions i les TIC en general, especialment al llarg de l’últim any.
Premi Connexió a la Iniciativa Institucional
Premi a una iniciativa o projecte institucional, públic o privat, amb impacte en l’àmbit tecnològic, econòmic o social, relacionada amb les telecomunicacions i les TIC en general, especialment durant l’últim any.
Premi Connexió a la Comunicació i Divulgació
Premi a una iniciativa o projecte per haver estat capaç de transmetre amb qualitat i passió l’impacte de les telecomunicacions i la tecnologia a la societat, especialment al llarg d’aquest últim any.
Jurat de la XX edició dels premis
President:
Joan Bramon, president de Feceminte
Secretari:
Manel Soler, secretari de Feceminte
Membres:
Lara Alonso, gerent del Projecte Barcelona Institute of Technology La Salle de La Salle Campus Barcelona.
Gemma Domènech, assessora en regulació de les TIC del CTTI de la Generalitat de Catalunya.
Salvador Guillermo, secretari general adjunt i economia de Foment del Treball Nacional
Pedro Linares, president de l’Associació Catalana d’Enginyers de Telecomunicació (TELECOS.cat).
Carles Martín, director de Tecnonews i professor de la Universitat Pompeu Fabra (UPF).
Manuel Moralejo, degà delegat del COETC (Col·legi Oficial d’Enginyers de Telecomunicació a Catalunya).
Cristóbal Parra, jefe provincial de Inspección de Telecomunicaciones de Barcelona de la Dirección General de Telecomunicaciones y Tecnologías de la Información del Ministerio de Economía y Empresa.
Daniel Pujol, president de l’Associació d’Enginyers Tècnics i Pèrits de Telecomunicació de Catalunya (GrausTIC).
Carles Salvadó, cap del Servei Telecomunicacions. Direcció General de Comunicacions Electròniques. Secretaria de Telecomunicacions, Ciberseguretat i Societat Digital de la Generalitat de Catalunya.
Antoni Trallero, vocal de Feceminte.
Ramon Vila, conseller Pyme-Mediación – Soci Honorari de PIMEC.
Premiats
XIX Edició – 2018
FELIX PEÑA S.L, premi al Dinamisme Empresarial per les seus 40 anys de trajectòria. És una de les empreses associades a Feceminte més antigues i que ha fet el relleu generacional amb èxit. L’adaptació als continuats canvis tecnològics i la qualitat del servei prestat as seus clients constitueixen els pilars fonamentals en l’estratègia de desenvolupament d’aquesta empresa ubicada a Barcelona.
OPTIMUS S.A, premi a la Qualitat de Servei per la seva capacitat de donar resposta a les necessitats i expectatives dels seus clients. Especialitzada en el disseny, la fabricació i distribució d’equips de megafonia, alarma per veu i intercomunicació tant per grans recintes (aeroports, ciutats sanitàries o xarxes d’estacions de trens) com per petites instal·lacions, com ara, escoles o residències. La seu central està a Girona però tenen una gran xarxa comercial i de distribució als cinc continents.
Programa LAB24 de TVE, premi a la tasca de Comunicació i Divulgació per haver estat capaç de transmetre de forma clara, amena i directe l’impacte de les telecomunicacions i la tecnologia a la societat. El programa té com a objectiu apropar la ciència a la societat, especialment als joves i contribuir a la igualtat de gènere en les carreres professionals científiques i tecnològiques. Amb les entrevistes, reportatges i debats temàtics que emeten, donen visibilitat també als centres d’investigació, instal·lacions singulars, institucions, universitats i empreses que destaquen per la seva excel·lència científica o la seva aposta decidida per la innovació.
IOT Solutions World Congress, premi a la Iniciativa Institucional, destacada per ser l’esdeveniment més gran del món sobre les innovacions d’internet industrial, que ja prepara a l’octubre la seva quarta edició. És un referent que combina Congrés i Exposició comercial i bancs de proves i promou el networking professional al més alt nivell.
WorldSensing, premi a la Iniciativa Empresarial per ser una empresa jove, dinàmica, amb un fort creixement internacional. Una startup catalana centrada en l’Internet de les coses i les ciutats intel·ligents (smart cities). Té productes innovadors per a la gestió del trànsit a les ciutats i les gestions d’infraestructures i per a l’enginyeria civil.
XVIII Edició – 2017
Premi a una empresa associada pel seu compromís, la seva qualitat empresarial, trajectòria i/o dinamisme al llarg de l’últim any: SELIGRAT-ANTHEL, S.L.
Premi a una entitat Soci Col·laboradora de Feceminte, per la seva capacitat innovadora i/o qualitat en el servei als seus clients al llarg de l’últim any: PROMAX ELECTRONICA, S.L.
Premi a la tasca de comunicació i divulgació, a una persona o entitat, per haver estat capaç de transmetre amb qualitat i passió l’impacte de les telecomunicacions i tecnologia a la societat, especialment aquest últim any: BarcelonaDOT
Premi a la iniciativa institucional, pública o privada, destacada en l’impuls tecnològic, econòmic o social, relacionada amb les telecomunicacions i les TIC en general, especialment durant l’últim any: DOMOTYS
Premi al dinamisme empresarial, a una persona o entitat, en el àmbit tecnològic, econòmic o social, relacionat amb les telecomunicacions i les TIC en general, especialment al llarg de l’últim any: REDISLOGAR, S.A.
Reconeixement al sr. Ferran Amago pel valor de la seva tasca i entusiasme demostrat com a president i degà dels Enginyers Tècnics de Telecomunicació de Catalunya al llarg de 23 anys.
XVII Edició – 2016
Premi a una empresa instal·ladora per la seva activitat en el sector de les telecomunicacions: ILUCTRON, S.L.U
Premi a una entitat Soci Col·laboradora pel seu dinamisme, flexibilitat i innovació en vers els seus clients i el seu àmbit d’actuació: BTicino – Grupo Legrand
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: Programa de televisió Generació Digital
Premi a una iniciativa en l’àmbit de les tecnologies de la informació i comunicació: CENTAC Centro Nacional de Tecnologías de la Acesibilidad
Premi a una persona o una entitat per la seva activitat destacada per l’impuls de les telecomunicacions i les TIC: URBIOTICA, S.A.
XVI Edició – 2015
Premi a una empresa instal·ladora per la seva activitat en el sector de les telecomunicacions: LAYSO ELECTRONIC, S.A.
Premi a una entitat Soci Col·laboradora pel seu dinamisme, flexibilitat i innovació en vers els seus clients i el seu àmbit d’actuació: UNEX APARELLAJE ELÉCTRICO
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: Programa 8 AL DIA de 8TV
Premi a una iniciativa en l’àmbit de les tecnologies de la informació i comunicació: Proyecto SIMON de ALCAD
Premi a una persona o una entitat per la seva activitat destacada per l’impuls de les telecomunicacions i les TIC: LA SALLE CAMPUS BARCELONA
Reconeixement a la revista Telecomunicaciones de Feceminte per l’extraordinària tasca realitzada en l’àmbit de les telecomunicacions al llarg d’aquests 30 anys de trajectòria.
XV Edició – 2014
Premi a una empresa instal·ladora per la seva activitat en el sector de les telecomunicacions: Tecnocolor T.T. Telecomunicacions, S.L.
Premi a una entitat Soci Col·laboradora pel seu dinamisme, flexibilitat i innovació en vers els seus clients i el seu àmbit d’actuació: Schneider Electric
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: BPS Bussines Publications Spain, S.L.
Premi a una persona o una entitat per la seva excel·lència professional: Vicenç Gasulla Casanovas.
Premi a una iniciativa en l’àmbit de les tecnologies de la informació i comunicació: Mier Comunicaciones.
Reconeixement a D. Manuel Moralejo, ex Director Zona Catalunya Balears de Retevisión: En reconeixement i agraïment per la seva extraordinària labor i l’entusiasme dedicat al sector de les Telecomunicacions al llarg de la seva trajectòria professional.
XIV Edició – 2013
Premi a una empresa instal·ladora per la seva trajectòria i esforç empresarial en el sector de les telecomunicacions: Lluís Menescal, fundador i gerent de Becano Instal·lacions, S.L.
Premi a una entitat Soci Col·laboradora pel seu dinamisme, flexibilitat i innovació envers els seus clients i el seu àmbit d’actuació: Raúl Aledo, CEO de Aire Networks.
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: Anna Cristeto (per PORTALTIC), delegada de Europa Press de Catalunya
Premi a una persona o una entitat per la seva excel·lència professional: Pere Vila i Fumás, director de Planificación e Innovación Tecnológica de RTVE.
Premi a una iniciativa en l’àmbit de les tecnologies de la informació i comunicació: Ricard Faura, cap de Servei de Societat del Coneixement de la Direcció General de Telecomunicacions i Societat de la Informació de la Generalitat de Catalunya.
XIII Edició – 2012
Premi a una empresa instal·ladora per la seva trajectòria i esforç empresarial en el sector de les telecomunicacions:
Tarragona: AUBANELL REPARACIONS, S.L.Lleida: ELECTRÒNICA MAXIM MIRANDA, S.L.Girona: PRISCO ELECTRÓNICA, S.L.Barcelona: ASTRO ANTENAS
Premi a una entitat Sòcio Col·laboradora pel seu dinamisme en el camp de la innovació i el suport a la empresa instal·ladora professional: GOLMAR SISTEMAS DE COMUNICACIÓN, S.A.
Premi a una entitat o mitjà de comunicació per la divulgació de coneixement en l’àmbit de les noves tecnologies i les TIC: CECABLE (CENTRE D’ESTUDIS SOBRE EL CABLE)
Premi a l’activitat institucional més destacada pel seu impuls a l’economia en favor de la societat de la informació: SMART CITY CAMPUS – AJUNTAMENT DE BARCELONA
Premi a una iniciativa en l’àmbit de la formació que contribueixi a millorar la competitivitat de les empreses professionals: BARCELONA ACTIVA.
XII Edició – 2011
Premi a una empresa instal·ladora per la seva activitat en el sector de les telecomunicacions: DECIBEL TELECOMUNICACION, S.L.
Premi a una empresa Sòcio Col·laboradora pel seu dinamisme en el camp de la innovació: WISI COMUNICACIÓN, S.A.
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: TECNO-ESFERA (CADENA SER)
Premi a l’activitat institucional més destacada: AMETIC
Premi a un desenvolupament tecnològic en l’àmbit de les tecnologies de la informació i la comunicació: FLUKE NETWORKS.
XI Edició – 2010
Premi a una empresa instal·ladora per la seva activitat en el sector de les telecomunicacions: RADIO WATT
Premi a una empresa Sòcio Col.laboradora pel seu dinamisme en el camp de la innovació: CIRPROTEC
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: RAC1
Premi a l’activitat institucional més destacada: PLA CATALUNYA CONNECTA DE LA SECRETARIA DE TELECOMUNICACIONS I SOCIETAT DE LA INFORMACIÓ DE LA GENERALITAT DE CATALUNYA.
Premi a un desenvolupament tecnològic en l’àmbit de les tecnologies de la informació i la comunicació: CISCO SYSTEMS.
X Edició – 2009
Premi a una empresa instal·ladora per l’actividad en el sector de les telecomunicacions: TELELUX
Premi a una empresa Sòcio Col·laboradora pel dinamisme en el camp de la innovació: JUNG ELECTROIBÉRICA
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: TELEVISIÓ DE CATALUNYA
Premi a l’actividad institucional més destacada: Direcció General d’Ensenyaments Professionals, Artístics i Especialitzats del Departament d’Educació de la Generalitat de Catalunya
Premi a un desenvolupament tecnològic en l’àmbit de les tecnologies de la informació i la comunicació: PRISMIAM.
IX Edició – 2008
Premi a una empresa instal·ladora per les millores aportades a la seva estructura empresarial: 9 TÈCNIC BLANES
Premi a una empresa Sòcio Col·laboradora pel suport a l’empresa instal·ladora: FERMAX
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: GRUPO GODÓ (8tv, RAC1, La Vanguardia)
Premi a l’activitat institucional més destacada: Directora General de Comunicació i Serveis de Difusió Audiovisuals de la Generalitat de Catalunya
Premi a un desenvolupament tecnològic en l’àmbit de les tecnologies de la informació i la comunicació: ALLIED TELESYS.
VIII Edició – 2007
Premi a una empresa instal·ladora per les millores aportades a la seva estructura empresarial: ELECTRÓNICA JOAN
Premi a una empresa Sòcio Col·laboradora pel seu suport a l’empresa instal·ladora: MUTUA INTERCOMARCAL
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: CASADOMO.COM
Premi a l’activitat institucional més destacada: Comissió Multisectorial de la Llar Digital
Premi a un desenvolupament tecnològic en l’àmbit de les tecnologies de la informació i la comunicació: Dilartec Resort.
VII Edició – 2006
Premi a una empresa instal·ladora per les millores aportades a la seva estructura empresarial: Telecomunicaciones SMM
Premi a una empresa Sòcio Col·laboradora per la qualitat del seu servei: FAGOR ELECTRÓNICA
Premi a un mitjà de comunicació per difondre l’activitat de l’empresa instal·ladora: CINTO NIQUI, director i presentador del programa L’Altra Ràdio de Ràdio 4
Premi a una entitat per la seva destacada activitat en l’impuls al desenvolupament de la Televisió Digital Terrestre: ABERTIS TELECOM
Premi a un avanç tecnològic per la seva contribució al desenvolupament de nous serveis dins de les instal·lacions de tipus B: AVAYA.
VI Edició – 2005
Premi a una empresa instal.ladora per les millores aportades a la seva estructura empresarial: INSTAL·LACIONS CONDAL
Premi a una empresa Sòcio Col.laboradora per la qualitat del seu servei: FTE Maximal
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió de l’activitat de l’empresa instal.ladora: LA MALLA RÀDIO, de COM Ràdio
Premi a l’activitat institucional més destacada: CTTI, Centre de Telecomunicacions de la Generalitat de Catalunya
Premi a un avenç tecnològic: PROMAX.
V Edició – 2004
Premi a una empresa instal.ladora per les millores aportades a la seva estructura empresarial: DINESTAR, S.L.
Premi a una empresa Sòcio Col.laboradora per la qualitat del seu servei: TELEVES
Premi a un mitjà de comunicació per difondre l’activitat de l’empresa instal.ladora: I-NOTÍCIES / CATALUNYA CONSTRUÏX d’El Periódico
Premi a l’activitat institucional més destacada: CAC – Consell de l’Audiovisual de Catalunya
Premi a un avanç tecnològic: IBERBANDA.
IV Edició – 2003
Premi a la millor iniciativa institucional: Direcció General de Mitjans Audiovisuals de la Generalitat de Catalunya per la creació del Fòrum de la TDT
Premi a un avenç tecnològic: Internet per satèl.lit: ARAMISKA
Premi a un mitjà de comunicació per la difusió de l’activitat de l’empresa instal·ladora: SATÉLITE INFOS
Premi a una empresa instal.ladora per les millores aportades a la seva estructura empresarial: TELEVÍDEO TERRASSA
Premi a una empresa Sòcio Col.laboradora la qualitat del seu servei: IKUSI.
III Edició – 2002
Premi a un avenç tecnològic, per la seva contribució al desenvolupament i aplicació de nous serveis en TDT: TELEVISIÓ DE CATALUNYA
Premi a una entitat financera per donar suport al professional de Feceminte: LA CAIXA
Premi a un mitjà de comunicació empresarial per la difusió realitzada en matèria de telecomunicacions: EXPANSIÓN – Grup Recoletos
Premi a una empresa instal.ladora per les millores aportades a la seva estructura empresarial: SIAN ELECTRONICA, S.L.
Premi a una empresa Sòcio Col.laboradora per la qualitat del seu servei: ALCAD.
II Edició – 2001
Premi a una empresa instal.ladora per les millores aportadas a la seva estructura empresarial. Premi Honorífic: ÁNGEL SEMENTÉ
Premi a una institució universitària per la seva col.laboració amb Feceminte en la formació de les empreses instal.ladores: LA SALLE ENGINYERIA I ARQUITECTURA
Premi a un medi de comunicació per la seva col.laboració amb les empreses instal.ladores associades: CITY TV
Premi a la iniciativa més destacable en el sector de las telecomunicacions: COL.LEGI OFICIAL D’ENGINYERS DE TELECOMUNICACIÓ DE CATALUNYA
Premi a un avenç tecnològic per promocionar el sector de laes Telecomunicacions a la Xarxa: ICT NET.
I Edició – 2000
Premi a una empresa instal.ladora pel seu carisma i dedicació en el sector: MARCEL PERARRIERA
Premi a una empresa instal.ladora per la creixent progressió i activitat a Girona: RICARD GINESTÀ
Premi a una empresa Sòcio Col.laboradora pel suport a l’empresa instal.ladora i la seva participació destacada: ASTRA
Premi a un medi de comunicació per la divulgació i difusió: LA VANGUARDIA, EL PERIÓDICO y L’ALTRA RÀDIO
Premi a la iniciativa més destacable en el sector de las telecomunicacions per la seva tasca en regularizació d’antenes: INSTITUT MUNICIPAL DEL PAISATGE URBÀ
Imatges
DMT2018 · XIX Premis CONNEXIÓ · 50 aniversari· CaixaForum de Barcelona: informació, fotografies i vídeos
DMT2017 · XVIII Premis CONNEXIÓ · Palau Macaya de Barcelona: fotografies i video
DMT2016 · XVII Premis CONNEXIÓ · MUHBA (Museo d’Història de Barcelona): fotografies
DMT2015 · XVI Premis CONNEXIÓ · La Seca Espai Brossa: fotografies
DMT2014 · XV Premis CONNEXIÓ · Aula Magna de l’edifici de Foment del Treball: fotografies
DMT2013 · XIV Premis CONNEXIÓ · Teatre de la Biblioteca Nacional de Catalunya: fotografies
DMT2012 · XIII Premis CONNEXIÓ · Museu Europeu d’Art Modern de Barcelona: fotografies
DMT2011 · XII Premis CONNEXIÓ · MMBCN (Museo del Modernisme de Barcelona): fotografies
DMT2010 · XI Premis CONNEXIÓ · Museu Diocesà de Barcelona: fotografies
DMT2009 · X Premis CONNEXIÓ · Esfèric BCN: fotografies
DMT2008 · IX Premis CONNEXIÓ · Museu Nacional d’Art de Catalunya: fotografies
DMT2007 · VIII Premis CONNEXIÓ · Casa Llotja de Mar: fotografies
DMT2006 · VII Premis CONNEXIÓ · Palau de la Música Catalana: fotografies
DMT2005 · VI Premis CONNEXIÓ · TNC (Teatre Nacional de Catalunya) : fotografies
DMT2004 · V Premis CONNEXIÓ · Saló dels miralls del Gran Teatre del Liceu: fotografies
DMT2003 · IV Premis CONNEXIÓ · Gran Saló de l’Hotel Avenida Palace: fotografies
DMT2002 · III Premis CONNEXIÓ · Hibernacle del Parc de la Ciutadella: fotografies
DMT2001 · II Premis CONNEXIÓ · Masia pairal d’Horta Can Travi Nou: fotografies
DMT2000 · I Premis CONNEXIÓ · BCN Meeting Connectons · Sala Maremagnum: fotografies